
Setkání rodáků při posvícení
Setkání rodáků při posvícení
V sobotu 27.září jsme ve vsi měli opět Svatováclavské posvícení. Tentokrát při příležitosti 785 let od první písemné zmínky o obci (viz např. cs.wikipedia.org) však bylo rozhodnuto využít tuto příležitost k setkání nejen místních obyvatel, ale všech rodáků a též i lidí, kteří v Dolní Krupé kdysi žili nebo třeba alepoň chodili do zdejší školy.
Pojďte se podívat jak jsme tu sváteční sobotu prožili. Pokud chcete jen a jen obrázky, pak klikněte hned na ten následující:
Pokud si rádi přečtete i pár slov komentáře, pak tedy začněme dopoledním programem ve staré škole.
Dopolední setkání rodáků.
Pan starosta Lukáš Nedvěd všechny návštěvníky přivítal a nastalo povídání o Dolní Krupé a její historii s využitím historických fotografií a dokumentů.
Zde byl přítomen i pan Ing. Zdeněk Štefek, který je radním Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče a zajímá se o postup oprav dolnokrupské fary.
Následovala přednáška o stavebně historickém průzkumu naší fary od Ing. arch. Magdaleny Zoubkové, která zde tento průzkum v minulých letech prováděla.
Byla zde výstavka starých kronik a dokumentů, do kterých bylo možno nahlédnout.
Po přednáškách se podával oběd ve vedlejší místnosti, tedy vlastně ve třídě.
Stánek obce Dolní Krupá.
Hned vedle uvítací slavobrány stál stánek obce s bohatou nabídkou. Zde byli rodáci, kteří nás navštívili, odekorováni zelenou snítkou a podarováni pamětním listem.
Byli jsme vždy rádi, pokud nám zároveň zapsali i nějaký vzkaz do návštěvní knihy. V nabídce stánku bylo zhruba 15 druhů historických pohlednic z Dolní Krupé.
Byly zde k dostání dokonce i ručně vázané mašlovačky od zdejší paní Hradiské. Dále zde bylo možné zakoupit i právě čerstvé druhé vydání knihy "Já, vesnická učitelka" od Hany Brožkové-Markové, která v Dolní Krupé dlouhá léta učila.
To se již ale dostáváme k slavnostnímu zahájení Svatováclavského posvícení.
Slavnostní zahájení a křest knihy "Já, vesnická učitelka".
Posvícení zahájil pan starosta Lukáš Nedvěd s panem místostarostou Josefem Kolomazníkem. Všechny přítomné pozdravil i náš pan senátor PhDr. Jaromír Jermář a pan farář R.D. Mgr. Pavel Mach. Následoval křest již výše uvedené knihy. Za vznik jejího druhého vydání musíme poděkovat hlavně panu starostovi a samozřejmě i Obci Dolní Krupá.
Jako součást křtu pozdravili návštěvníky za již nežijící autorku knihy členové její rodiny. Sestra Štěpánka přednesla báseň od svého bratra Zdeňka a vnoučata Jakub a Hana vystoupila se zhudebněnou básní od téhož autora.
Odpolední kulturní program.
Byl bohatý a pestrý. Během celého odpoledne měla své vstupy Dechová hudba Český ráj Všeň.
Několik vstupů mělo Divadýlko na dlani z Mladé Boleslavi. Rozverné scénky se týkaly s ohledem na náš kraj Karla Hynka Máchy a pak také Josefa Kajetána Tyla.
Jedno divadélko mělo svůj azyl trochu stranou ve farní zahradě. Bylo to Divadlo z půdy pana Františka Pešána s představením určeným těm nejmenším.
Ve tři odpoledne pan farář R.D. Mgr. Pavel Mach sloužil v našem kostele slavnostní mši ke svátku sv. Václava. Při této vyjímečné události doprovodil mši svým zpěvem i pěvecký sbor z Mladé Moleslavi.
Mnoho výstupů během odpoledne měl taneční folklorní soubor Furiant. Nejdříve vystoupila jeho dětská součást, která se jmenuje Kominíček.
Pak následovalo klasické taneční folklorní vystoupení souboru Furiant.
V dalším vystoupení se pak jednalo o velmi zábavné a rázovité pojetí folkloru "staropražského".
Překvapením na závěr byla pak inscenace živého orloje v oknech dolnokrupské fary.
Prohlídky fary s Ing. Arch. Magdalenou Zoubkovou
Mnoho zajímavého a hezkého k vidění. Místo slov spíše prohlédněte přidruženou fotogalerii.
Posvícení, rodáci, návštěvníci... Klášterské pivo, klobásy, guláš, polní kuchyně, výrobky ze sena a slámy, český česnek, lažanské mošty, cukrovinky a perníky... Rodáci, hosté, děti, staří spolužáci, místní občané, kolemjedoucí cyklisté, motorkáři, plné parkoviště, střízlivým odhadem během dne jistě přes tři stovky návštěvníků... A projížďky kočárem taženým dvěma bílými koníky...
Taneční zábava
Na závěr pro vytrvalé ještě navíc i taneční zábava v těločvičně staré školy s hudební skupinou Medusa.
A nyní se ještě sluší poděkovat. Kromě poděkování všem návštěvníkům, váženým významným hostům a všem vystupujícím ještě patří poděkováním místním občanům za přípravu posvícení. Jmenovitě například panu starostovi - hlavní iniciátor a organizátor posvícení, paní Fojtíkové - provoz obecního stánku, panu Kočišovi a firmě Truko - zhotovení slavobrány, manželům Kolomazníkovým - provoz polní kuchyně a stánku s kompletním občerstvením, panu Hradiskému - projížďky kočárem, paní Ďurčekové - den otevřených dveří v MŠ, paní Hradiské, paní Nedvědové, paní Novákové, paní Ferklové, paní Vatrtové, slečně Kravčenkové, panu Kalvovi a mnoha dalším.
Datum vložení:
29. 9. 2014 18:29
Datum poslední aktualizace: 14. 1. 2025 17:05
Datum poslední aktualizace: 14. 1. 2025 17:05