Památník "vojáka s holčičkou"

obětem Velké války v letech 1914 až 1918

Naproti našemu Janu z Nepomuku stojí ještě jedna socha. A to vlastně znovu po mnohaleté přestávce. Rakouský voják s puškou snad jakoby se vracel z války domů k rodině a vítal se s malou holčičkou. Pamatuji, že část ruky s puškou byla kdysi v osmdesátých letech minulého století k vidění, jak vyčuhuje ze země za tehdejší školou - přibližně viz fotogalerie.

Paměť je krátká, záznamy a kroniky chybí, a tak zatím ještě nemohu v tomto okamžiku přesněji uvést, jak a kdy odešel (říkáme: byl odejit) voják s holčičkou za školu do trávy. Jen si vzpomínám, že prý sochu kdysi odstraňovali asi proto, že byla německá a tudíž špatná.

V devadesátých letech měl voják štěstí, že se na něj nakonec nezapomnělo úplně a dnes opět stojí jako součást památníku obětem první světové války. To, jak k tomu vlastně došlo, doufám budu moci zde popsat někdy příště, až shromáždím více informací.

Překlad německého nápisu na stéle viz fotogalerie.

A mezi jmény obětí se opět objevuje příjmení Peschel. Ano, přesně to stejné, jako na soše Jana Nepomuckého z roku 1842. Bohužel pro rodinu Peschelů v seznamu obětí dokonce dvakrát.
 
Datum vložení: 21. 8. 2012 15:06
Datum poslední aktualizace: 26. 6. 2025 15:11
Autor: Správce Webu

Mohlo by vás zajímat