Připomínka 100. výročí ukončení 1. světové války

Dnem ukončení 1. světové války byl 11. listopad 1918.

Dnem ukončení 1. světové války byl 11. listopad 1918. V neděli tedy nastalo přesně stoleté výročí dotyčné události. Při této příležitosti položili v tento den členové našeho čerstvě zvoleného zastupitelstva kytici k památníku obětem této války.

Historie tohoto památníku je vcelku zajímavá, proto si ji zde nyní stručně připomeneme. Památník se nalézá v centrální části obce zhruba 100 metrů západním směrem od kostela sv. Václava a jeho součástí je sousoší rakouského vojáka vítajícího se (či snad loučícího se) s malou holčičkou. 

Dle zápisu v kronice byla nejprve prováděna sbírka a památník byl slavnostně odhalen 18. 7. 1926. Nicméně na pomníku dnes nalézáme datum „1918 7 26“ a i na poměrně staré pohlednici též datumový nápis „1918.7. 26.“ Snad už původní autor nebo třeba až následně nějaký restaurátor doplnil logicky se nabízející nápis „18.7. 26“ o počáteční „19“. A není případně možné, že i proto, aby se jaksi zdálo, že pomník postavili dříve a svižněji, než až 8 let po válce? Nejspíše ale jde jen o snahu o jakousi přesmyčku a připomenutí onoho důležitého roku 1918. 

Na pomníku jsou uvedena jména šestnácti zdejších občanů padlých nebo nezvěstných během války v letech 1914 až 1918. Většina jmen je víceméně německých, nicméně vyskytuje se zde i příjmení „Hrdina“ a „Holas“. Objevuje se tu dvakrát i příjmení „Peschel“, které mimochodem figuruje i ve významných historických událostech 18. století v naší obci. Hlavní nápis je v němčině a zní: DIE OPFER DES WELTKRIEGES EHRET DIE HEIMAT – GEWIDMET AUS DANKBARKEIT DUCH SPENDEN DER HEIMATSKINDER. 

Po konci druhé světové války, odsunu a dosídlení českými osadníky byla hlavní textová část nápisu dokonce odstraněna a částečně sama podlehla povětrnostním vlivům. V dalším období byla na místo nápisu nainstalována pamětní deska připomínající osvobození sovětskou armádou. A to už začalo vadit i sousoší samotné. Důvodem byl nejspíše fakt, že vítání vojáka s holčičkou bylo sice docela časté a oblíbené téma uměleckých děl ztvárňujících osvobození sovětskou armádou, avšak voják na tomto památníku, rozhodně rudoarmějce nepřipomínal. Jeho uniforma v někom asociovala spíše armádu německou, což dohromady mohlo přece působit ideologicky na lid naprosto nepatřičně, a tak byla socha odstraněna. 

Již doloženou vzpomínkou je, že v osmdesátých letech byla část ruky s kusem pušky k vidění, jak nepatrně vyčnívá ze země těsně za budovou tehdejší základní školy. V devadesátých letech mělo pohřbené sousoší štěstí, že se na něj nakonec nezapomnělo úplně a dnes opět stojí jako součást památníku obětem první světové války. A též pomník samotný byl postupně po roce 2009 restaurován do původní podoby. Nicméně už opět chybí informace, kde se nyní nalézá výše uvedená dočasná pamětní deska o sovětské armádě...

dobová pohlednice

Foto: Slavnostní shromáždění u pomníku obětem 1. sv. války v Dolní Krupé - dobová pohlednice.

Datum vložení: 11. 11. 2018 17:15
Datum poslední aktualizace: 27. 6. 2025 17:18
Autor: Správce Webu

Mohlo by vás zajímat